Tokyo International Short Film Festival November Winners



Indian Indie Films

Dipa Is In Love With Everything Today

Directed by

Shuvashis Sinha


*


Message of Hope

Milk

Directed by

Celia Jaspers


Honorable Mention

Snake Trail

Directed by

Shicong Zhu


Honorable Mention

Elder Leaves

Directed by

Sergio Nolasco


*


Best Actor

Vasily Kopeikin

For 'Projection'

Directed by

Anastasia Vasileva


*


Best Actress

Yi Ching Lu

For 'March: the Southern South'

Directed by

Shang-Chiao Li


*


T.V Series

Sofa

Directed by

Donald Whittier


*


Music Video

Love´s worst nightmare (ft. Liz Kretschmer)

Directed by

Philippe Funk


Honorable Mention

Lady Be Good

Directed by

James Kinney, Pierre Marais


Honorable Mention

I am Poison - L'Effetto

Directed by

Zee Marla Osh


*


Best Comedy

Bettgeflüster

Directed by

Domenico Distilo


*


Best Horror

Princesses do as they please

Directed by

Quarxx


Honorable Mention

ALTER EGO

Directed by

Jiaxun Xie


*


Best Sci-Fi

El Camino

Directed by

Fernando Campos, Jaime Jasso


Honorable Mention

Prisoner #1616

Directed by

Michael Fodera


*


Best Film Score

A Piece Of Me

Directed by

Miguel Toscano


*


Best Editing

A letter from Carl Jung

Directed by

Yong Jin Yoon


*


Best Script

This Is What Mars Is Like

Writer Juliano Angeliano


*


Best Director

Kepley

Directed by

Michael Grant, Stephanie Katherine Grant


*


Feature Documentary

Country and Courage

Directed by

Rodney Roldan


*


Short Documentary

Hinomaru: Homecoming of a Flag

Directed by

George Pritchard


Honorable Mention

Blind Ambition The Wop May Story

Directed by

Frederick Kroetsch, Tom Robinson


Honorable Mention

A Woman's Double Burden

Directed by

Rumman Khan


*


Feature Films Competition

Kodachrome

Directed by

Felipe Ferreira Paraguassu


*


First Time Filmmaker

Aim-ei Polpitak

'Cloud Cuckoo Country'


Honorable Mention

Maia DeCamillo

'Talk To Me'


Honorable Mention

Ra?l A. Rodr?guez

'Albatross'


*


Best Female Directors

Haoyue “Caroline” Wu

'Your Silhouette'


Honorable Mention

Melina Chiaverini

'The Golden Ingénue'


Honorable Mention

Ana A P Braunstein

This Case & My Life


*


Student Film

Home Sweet Home

Directed by

Hang (Kimo) Li


Honorable Mention

The other side of the river

Directed by

Junwu Tan


Honorable Mention

Wiro

Directed by

Jae Kwon Jin


Honorable Mention

Go lesson

Directed by

Xue Li Ming


*


Animations

Letters from Alien

Directed by

Snezhan Bodurov


Honorable Mention

One Day in 2020 - 2021

Directed by

Shohei Ohmae


Honorable Mention

Wild Wild Talk

Directed by

Paul Balykin


*


Experimental Film

Umbilical Cord

Directed by

Kwok Hin Tang


Honorable Mention

PORTALS

Directed by

Adam Hans


Honorable Mention

Identity in Transit

Directed by

Zhuoyuan (Becca) Li, Zipu Zhao


*


Women Empowerment

Woman To Woman

Directed by

Alexandria Collins


Honorable Mention

Last and First Woman

Directed by

Adnan Siddique


*


LGBT Film

Sapphire

Directed by

leanne hanley


Honorable Mention

Which God Can Forgive Us

Directed by

Linsheng Wu


Honorable Mention

Peter Pan

Directed by

Ronald Lee Allman


*


Best Short Film

Lost Pearl

Directed by

Li Ho


Honorable Mention

CODA

Directed by

Pirra


Honorable Mention

Mid-Distance

Directed by

Hamad Saghran


Honorable Mention

North Drifter

Directed by

JO-YANG ZHENG


*


Special Jury Selection


Best Cinematography

Bamboozled

Directed by

Ghost


Best Producer

Simone Chierici

For 'Where Are You'

Directed by

Simone Chierici


Best Director

Nguyen Le Nguyen

For 'Haunted House'


Best Director Honorable Mention

SHIHAO LIU

For 'A happy excursion'


Best Feature Film

EVIE

Directed by

Jamie Lundy, Dominic Brunt


Best Short Film

LAST EPISODE

Directed by

INDRA PUTRA JAMIN


Best Script

JUNE

Writer Dwayne Cameron


Best Horror

Fear Thy Forest

Directed by

Eddie DeBartolo


Best Student Film

Where the Sea Disappears

Directed by

Hae Seoung Kim