Tokyo (115).jpg
Tokyo (110).jpg
Tokyo (104).jpg
Tokyo (98).jpg
Tokyo (114).jpg
Tokyo (116).jpg
Tokyo (109).jpg
Tokyo (102).jpg
Tokyo (108).jpg
Tokyo (103).jpg
Tokyo (97).jpg
Tokyo (96).jpg
Tokyo (113).jpg
Tokyo (112).jpg
Tokyo (111).jpg
Tokyo (107).jpg
Tokyo (106).jpg
Tokyo (101).jpg
Tokyo (100).jpg
Tokyo (105).jpg
Tokyo (99).jpg
Tokyo (95).jpg
Tokyo (94).jpg
Tokyo (93).jpg
Tokyo (92).jpg
Tokyo (86).jpg
Tokyo (91).jpg
Tokyo (90).jpg
Tokyo (89).jpg
Tokyo (88).jpg
Tokyo (87).jpg
Tokyo (85).jpg
Tokyo (84).jpg
Tokyo (83).jpg
Tokyo (82).jpg
Tokyo (81).jpg
Tokyo (80).jpg
Tokyo (74).jpg
Tokyo (78).jpg
Tokyo (79).jpg
Tokyo (77).jpg
Tokyo (76).jpg
Tokyo (75).jpg
Tokyo (73).jpg
Tokyo (72).jpg
Tokyo (71).jpg
Tokyo (70).jpg
Tokyo (69).jpg
Tokyo (68).jpg
Tokyo (61).jpg
Tokyo (57).jpg
Tokyo (46).jpg
Tokyo (34).jpg
Tokyo (66).jpg
Tokyo (65).jpg
Tokyo (67).jpg
Tokyo (64).jpg
Tokyo (63).jpg
Tokyo (62).jpg
Tokyo (55).jpg
Tokyo (60).jpg
Tokyo (59).jpg
Tokyo (58).jpg
Tokyo (54).jpg
Tokyo (53).jpg
Tokyo (52).jpg
Tokyo (56).jpg
Tokyo (51).jpg
Tokyo (45).jpg
Tokyo (44).jpg
Tokyo (40).jpg
Tokyo (42).jpg
Tokyo (39).jpg
Tokyo (31).jpg
Tokyo (50).jpg
Tokyo (49).jpg
Tokyo (47).jpg
Tokyo (48).jpg
Tokyo (33).jpg
Tokyo (21).jpg
Tokyo (32).jpg
Tokyo (14).jpg
Tokyo (38).jpg
Tokyo (37).jpg
Tokyo (36).jpg
Tokyo (27).jpg
Tokyo (28).jpg
Tokyo (29).jpg
Tokyo (35).jpg
Tokyo (30).jpg
Tokyo (16).jpg
Tokyo (25).jpg
Tokyo (26).jpg
Tokyo (24).jpg
Tokyo (23).jpg
Tokyo (22).jpg
Tokyo (15).jpg
Tokyo (10).jpg
Tokyo (20).jpg
Tokyo (19).jpg
Tokyo (18).jpg
Tokyo (17).jpg

Best Trailer

A Moses Prayer for Easter

Directed by

Jason Campbell

 

-

 

Message of Hope

Getting There

Directed by

Tyler Crosby

 

Honorable Mentions:

 

Angels Do Fly West

Directed by

Joe McNeal

 

Camp Koba

Directed by

Kasha Fauscett

 

Death's Wager

Directed by

Alex Hurt II

 

Heaven's Gap

Directed by

Robert Berg

 

-

 

Virtual Reality

Caves

Directed by

Carlos Isabel García

 

Honorable Mentions:

 

'THE QUEST: Everest VR' Experience

Directed by

Alex A Harz

 

Childhood Revisited

Directed by

Wen-Chieh Chang

 

Unframed: Paul Klee's hand Puppets

Directed by

Martin Charrière

 

-

 

T.V Series

Rocket Man and the Phantom Baron

Directed by

Wade Chitwood

 

Honorable Mentions:

 

Turf Valley

Directed by

Adam Rodgers

 

Desnorteadas (Bewildered)

Directed by

Thiago Greco (Not responsible for post production),

Clara Drumond (Assistant),

Mariana Dias (Creator and post production director)

 

The Clark and Bourne Show

Directed by

Jamie Bounre

 

-

 

Best Micro Film

INCOGNITO

Directed by

Joey Moe

 

Honorable Mentions:

 

She Sings Within Walls

Directed by

Bernie Masterson

 

RESTART

Directed by

Hayden He

 

-

 

Best Music Video

A Feast That Never Comes

Directed by

Maria Juranic

 

Honorable Mention:

THAT GUY

Directed by

Tyson Yoshi, YOCK

 

Nominee:

Footsteps

Directed by

Matthew WF Wells

 

She’s An Instagram Model

Directed by

Keith Orlando Harris

 

-

 

Best Comedy

Nerdians: Back to the past

Directed by

Rhys Taylor

 

Honorable Mentions:

Chocolate Milk

Directed by

J.W. Cox

 

Mammas

Directed by

Carine Hazan

 

Nominee:

Adam

Directed by

Martin Balaguer

 

Nominee:

The Printer

Directed by

Zachary Krueger

 

-

 

Best Horror

It Gets Darker

Directed by

Daniel Habib, Firas Abou Fakher

 

Honorable Mention:

ZMIENA

Directed by

Pierre Renverseau

 

-

 

Best Sci-Fi

Professor Henry Bowfax's Fantastic Journey Through Time!

Directed by

Robert Howat

 

Honorable Mention:

Mannaggia

Directed by

Anna Galtarossa

 

-

 

Best Film Score

Riverside County

Directed by

Vernon Smith

 

-

 

Best Editing

ENDING.

Directed by

James Lees

 

Honorable Mentions:

 

My Sweet DOLLy

Directed by

Kurt Leitner

 

Hysterium

Directed by

John D. Lofton IV

 

Nice Suicide

Directed by

Mike Baran

 

-

 

Best Script

It Clicked Too Late for Kiligan Cruz

Writer

Brynne Alexandra Anderson

 

Honorable Mentions:

 

Future Perfect

Written by

Shaughn Cameron

 

Herbert West - Reanimator: "Miskatonic"

Written by

Paul Grammatico

 

Five Days

Written by

David Merry, Larry Horowitz

 

Call of The City

Written by

Owen Thomas Meinert

 

Nominee:

Mirage

Written by

John Robert Franklin

 

Dil Ki Dor

Directed by

Nitin Patil

 

Beauty In the Apocalypse

Written by

Sophia Emmett

 

-

 

Best Director

PEDRO CARNEIRO FREIRE

Film: After the Party

 

Honorable Mentions:

 

Gerrison Machado

Film: Connection

 

Richard Dominguez

Film: Esperanza

 

Andrea Toy Bonvicini

Film: Warm Breeze - Body, Soul, Spirit

 

-

 

Feature Documentary

Send Proof

Directed by

Elijah Stephens

 

Honorable Mentions:

 

The Deepest Love

Directed by

Daoming Han

 

Tahriib

Directed by

Daniel Smith

 

Shoah Ambassadors

Directed by

Keith Famie

 

Nominee:

A Moment Of Bliss

Directed by

Bachar Khattar

 

Nominee:

Faces of the Old Chico riverside dwellers

Directed by

Tiago Ferraro

 

-

 

Short Documentary

Sunset Survivors

Directed by

Justin Solomon

 

Honorable Mentions:

 

I Think He’ll Be Alright

Directed by

Jeffrey Scott Richards

 

Netaji @ 125

Directed by

Subimal Bhattacharjee

 

Dream Bowl

Directed by

Weiyang Chen

 

Amerika

Directed by

Kadir Hıdır

 

Nominees:

 

Insight Within

Directed by

Vijay S. Jodha

 

Pvt. Ravel's Bolero

Directed by

J Z Murdock

 

Come in!

Directed by

Nikolay Nikolayevich Nasedkin

 

For Love of the Land

Directed by

Cynthia Matty-Huber

Finalist:

A PILGRIMAGE INTO TIBET

Directed by

Mark Gould

-

 

Feature Films Competition

Borrowed

Directed by

Carlos Rafael Betancourt, Oscar Ernesto Ortega

 

Honorable Mentions:

 

A Whisper in the Crystal

Directed by

Themistoclis Alexandre Kosmakis

 

Emily or Oscar?

Directed by

Chris M. Allport

 

-

 

First Time Filmmaker

Léonard Calmet

Film: Nous les braves

 

Honorable Mentions:

 

Melanie V. Mendez Munden

Film: Maid

 

Eddie Clay Thompkins III

Film: Bloodlines: The Mogadishu Diaries 1992-1993

 

Vincent MEILAC

Film: Amorphe

 

yufeng wang

Film: Keyboard

 

Nominees:

 

Lansy Feng

Film: Of Course I Speak French

 

CANDY LOPESINO

Film: THE IBERIANS

 

Ya Chen

Film: Despair

 

Jan Niederprüm

Film: A Song of starless Skies

 

-

 

Best Female Director

The Climate Warrior

Directed by

Anna van Deurs

 

Honorable Mentions:

 

Different Day

Directed by

Charlotte Couture

 

A Place Among The Dead

Directed by

Juliet Landau

 

The Four Walls of Charlotte Moreland

Directed by

Joe Benedetto, Alison Stover

 

Nominees:

 

Misplace the rabbits

Directed by

Laura Maria Isabel Ruiz Ocadiz

 

ADELINA

Directed by

Fanny Lecendre

 

Finding Mr. Right

Directed by

Elizabeth Jane Findley

 

-

 

Best Student Film

One Elevator Apart

Directed by

Chris Zahariev

 

Honorable Mentions:

 

In the Right Place

Directed by

Montse Villegas

 

Emails to My Little Sister

Directed by

Solomon Mekonen

 

Beyond Masks

Directed by

Letícia Lopez Rangueri, Lucas Brassanini Flores,

Carolina Bonformagio da Silva

 

Songs About You

Directed by

Emma Klein

 

Safe House

Directed by

Kaley Joss

 

Nominees:

 

Strange glasses

Directed by

Jiatao Wang

 

Therapy

Directed by

Chris Vielbaum

 

Twin Peaks Title Sequence

Directed by

Sophia Bonaccorsi

 

After Sunset

Directed by

Melo Zhang

 

-

 

Best Animation

alone

Directed by

BONZIE

 

Honorable Mentions:

 

Almost Christmas

Directed by

Xinyuan Zhao

 

Moorriiss the Robot

Directed by

Wade Chitwood

 

Points Of View

Directed by

Sara Pettinella

 

Me and Me

Directed by

Jason Spizzo

 

Sea ya

Directed by

YANI SUN

 

Nominees:

 

Nanuk & Bibi

Directed by

Darcie Bernhardt, Carmel Farahbakhsh

 

In the Fray

Directed by

Allyson Lorraine Glenn

 

A MOSES PRAYER FOR EASTER

Directed by

Robert Harmon

 

LIFE

Directed by

Manuele Moriconi

 

-

 

Women Empowerment

Pictures Only

Directed by

Charles A. Honeywood

 

Honorable Mentions:

 

Legacy of Woman: Journey of the drum

Directed by

Piper Monique Dellums

 

NSFW

Directed by

Missy Jubilee

 

The Parable of the Leaf Blower

Directed by

Rachel Ara

 

If The Shoe Fits

Directed by

Barbara Spevack

 

-

 

Experimental Film

I Can't Go Back to Yesterday

Directed by

Liesa Van der Aa

 

Honorable Mentions:

 

The Loose Ends

Directed by

Ran Bensimon

 

Into the Realm of the Night

Directed by

Patrick Müller

 

NORTH STAR

Directed by

Louis J Hock

 

RED ONE

Directed by

Jason Riker

 

The Bilocations of the Soul

Directed by

Flavio Piscopo

 

Nominees:

 

Pulses Of The Pavements

Directed by

Varoujan Froundjian

 

-

 

LGBT Film

Duet

Directed by

Shae Xu

 

Honorable Mentions:

 

Carol

Directed by

Krissy Mahan

 

In The Gray

Directed by

Yolanda Buggs

 

-

 

Best Short Film

LOSSES

Directed by

Oscar Toribio Crabayo

 

Honorable Mentions:

 

Billy Kills The Internet

Directed by

Lon Strickland

 

The Body of Levi

Directed by

Freddy Cheung

 

SHASHTHI

Directed by

Jude Peter Damian

 

You Rock, Zé Perri!

Directed by

Zé Dassilva

 

quAr

Directed by

Nick Bain

 

-

 

Best Cinematography

Flowering Season

Directed by

Zhang Hai

 

Honorable Mentions:

 

Wings

Directed by

Michael Christensen, Benjamin J Murray

 

BabyDolls

Directed by

Calvin Demba

 

-

 

Best Actress

Gisselle Martinez

Film: Esperanza

Directed by

Richard Dominguez

 

-

 

Best Actor

Niels Knop Madsen

Film: KOLD

Directed by

Marley Hasselbach

 

 

***

 

-Special Jury Selection-

 

Best Micro Film

Misplaced

Directed by

Teodor Brkovic Gajin

 

Honorable Mention

Dream of eternity

Directed by

Laurentius Emmelmann

 

-

 

Best Music Video

Leo Wang - Experience That

Directed by

Cheng Kai Kao

 

-

 

Best Comedy

Lockdown showdown

Directed by

Chris Rudz

 

-

 

Best Film Score

The Prospector

Directed by

Wade Chitwood

 

-

 

Best Script

SADA

Written by

Alex Andre

 

Honorable Mention

Brother Mary

Written by

Michael Dang

 

-

 

Best Director

Fanbo Zheng, Weiyang Chen

Film: Chopsticks

 

Julia Ngeow

Film: Talk To Me In Silence

 

-

 

Short Documentary

Life in America

Directed by

Ava Snow

 

Honorable Mentions:

 

Guardians of Paradise

Directed by

Ivan Maria Friedman

 

Merlin

Directed by

Min Soo Park

 

The green veteran

Directed by

Francisco Gacuya

 

-

 

First Time Filmmaker

Mehmet Zakir Ekni

Film: Artificial Election

 

Honorable Mentions:

 

Charlotte Verminck

Film: Pathless

 

Olivia D'Lima

Film: a normal night.

 

Tim Halvorsen

Film: Give Daddy a Sprinkle of Peppa

 

Nominees:

 

Jim Longden

Film: To Erase A Cloud

 

Charlotte Rinaldi

Film: ISOLATED

 

Emma Cecala

Film: FortyfiveFifteenTwentyfour

 

-

 

Best Student Film

BURNING NIGHT

Directed by

Hongxi Wu

 

Honorable Mentions:

 

How could I not love you ?

Directed by

Plume Fabre

 

Out for Delivery

Directed by

Sam Morgan

 

Old He

Directed by

Yi ZHANG

 

HOME

Directed by

Sam Barnes

 

A Dawn at Minato City

Directed by

Sergey Vlasov

 

-

 

Experimental Film

The Night Garden

Directed by

Tom Pearson, Daria Karpova, Anastasia Nesterova,

Renata Zhigulina, Marissa Nielsen-Pincus

 

Honorable Mentions:

 

After December

Directed by

François Pirotte

 

Limits

Directed by

Simon de Diesbach

 

Blue Delusion

Directed by

Guan fang

 

how we live

Directed by

Rachel Slater, Suzanne Chi

 

Galileo's Doorway

Directed by

Robert Waldeck

 

-

 

Best Short Film

Incidental

Directed by

Dustin Nowlin

 

Honorable Mentions:

 

Sound (Nadam)

Directed by

Indrajit Nattoji

 

It Clicked Too Late for Kiligan Cruz

Directed by

Brynne Alexandra Anderson

 

tHE aGe oF aNXieTy

Directed by

Stephen Donovan, Mark Dendy

 

Apache Girl

Directed by

Richard Allen Pines

 

UNO OUT

Directed by

BRANDON LEE W.

 

-

 

Best Cinematography

Dinner with Dex

Directed by

Olivia Cheng

 

-